VLOGA STARŠEV PRI UČENJU KITARE

 
Daniel Eyer-Vloga staršev pri učenju kitare.png
 

Mislim, da je posebej na začetku, ko se otrok začne učiti kitaro, pomembno, da so starši prisotni pri pouku. Ne samo zato, ker več glav več ve in lahko doma otroku pomagajo pri vadenju (ko pozabi, kaj je že rekel učitelj pri uri), ampak tudi zato, da dobi otrok občutek, da smo v tem procesu vsi skupaj.

Veliko staršev mi pove, da nimajo pojma o instrumentu ali glasbi, da ne vejo, kako se vadi in ne znajo pomagati svojemu otroku. Toda učitelji od njih v resnici ne pričakujemo, da so doma kot nekakšni drugi učitelji, ki vodijo vadenje, ampak imajo po mojem mnenju veliko pomembnejše naloge.

 
Učitelji od staršev ne pričakujemo, da so doma kot nekakšni drugi učitelji, ampak imajo veliko pomembnejše naloge.
 

#1 SE ZANIMAJO ZA KITARO

Jaz vidim glavno vlogo staršev v motiviranju otroka v smislu, da mu dajejo občutek, da jih zanima, kaj dela, in ga pri tem podpirajo. Ko vadi, ga lahko na primer vprašajo, kaj igra, kako mu neka skladba zveni, ali mu je všeč, kaj se dogaja v zgodbi …

Na ta način skupaj odkrivajo skladbe, kitaro in glasbo, otrok pa s tem dobi občutek, da starši opazijo in cenijo njegov trud. Da se jim zdi pomembno, da to počne, da vidijo njegovo veselje in tudi njim to nekaj pomeni. Za to staršem seveda ni treba biti glasbeni specialist.

 
Jaz vidim glavno vlogo staršev v motiviranju otroka v smislu, da mu dajejo občutek, da jih zanima, kaj dela, in ga pri tem podpirajo.
 

#2 POMAGAJO USTVARITI STRUKTURO VADENJA

Vemo, da so otroci večkrat raztreseni in nemirni, imajo bogato domišljijo in veliko dogajanja v svojih malih glavah. Težko se spravijo k vadenju, sedijo pri miru in nekaj počnejo popolnoma zbrano.

Staši lahko v tem primeru pomagajo otroku sestaviti tedenski urnik vadenja, poiskati in pripraviti stalno mesto zanj, začeti in končati vadenje in najti rutino, ki pomaga ohranjati rednost in ustvarja dobre navade.

#3 SODELUJEJO Z UČITELJEM

Vidim, da je dobro, da prihajajo starši ne samo na otrokove nastope, ampak občasno tudi na kakšen krajši pogovor k učitelju. Takrat se lahko v miru pogovorimo o otrokovem napredku in tekočih zadevah.

Vsak element v trikotniku učenec - učitelj - starši ima svoje želje, opažanja, pripombe. In zelo pomembno se mi zdi, da najdemo skupen jezik.

Čim na primer starši ali učitelj niso zadovoljni s potekom pouka, otrok to hitro začuti, ali pa čutimo vsi, če otroku kaj ni všeč. Takrat se mi zdi za optimalni učni proces dobro čim prej najti skupno rešitev in spet poiskati ravnovesje, da bomo zadovoljni vsi trije.

 
Vsak element v trikotniku učenec - učitelj - starši ima svoje želje, opažanja, pripombe. In zelo pomembno se mi zdi, da najdemo skupen jezik.
 

Se tudi tebi zdi podpora staršev tako pomembna? Imaš izkušnje, da je starše strah pomagati, ker nimajo izkušenj z glasbo ali kitaro? Kako jim pomagaš? Vesel bom, če deliš svoje izkušnje z nami v komentar spodaj. Gotovo lahko z njimi pomagaš še komu!


 

Si želiš brati še več takih vsebin?

Če še nisi, se vpiši spodaj in enkrat na mesec ti bom poslal nekaj finega direktno v tvoj nabiralnik.