KAKO SI MED POČITNICAMI ZARES ODPOČITI

 
Kako si med počitnicami zares odpociti.png
 

Nekoč sta dva gozdarja skupaj sekala les. Prvi je rekel drugemu: pomeriva se. Stavim, da v petih urah nasekam več lesa kot ti! Drugi gozdar je sprejel izziv in zakopala sta se v delo.

Prvi gozdar je sekal kot nor brez prestanka in se čudil, ko je videl drugega gozdarja, kako že po eni uri počiva na štoru. Tole bo mala malica, si je mislil. Po dveh urah je opazil, da drugi gozdar malica. V naslednjih urah ga je še večkrat opazil počivati. Zagnano je delal naprej in se že veselil zmage. A ko sta po petih urah primerjala kup nasekanega lesa, sta na veliko začudenje prvega gozdarja ugotovila, da je njegov tekmec kljub svojim počitkom v istem času nasekal veliko več lesa! Kar ni mogel verjeti. Seveda je zdaj želel izvedeti, kako mu je to le uspelo in kaj je počel, da je bil tako učinkovit. Drugi gozdar mu je kratko odgovoril: Med počitki sem brusil sekiro!

Hm, seveda, kako preprosto.

Poglejmo, kaj se lahko kot učitelji kitare naučimo od tega gozdarja.

#1 REGENERACIJA

Vse leto smo v pogonu, kar pomeni, da nujno potrebujemo čas za regeneracijo. Čas, da nabrusimo svojo sekiro.

Ko si utrujen in je tvoja sekira topa, namreč ne pomaga, da udrihaš hitreje ali še bolj zavzeto, saj se s tem samo izčrpavaš, nasekaš pa bolj malo. Potrebuješ trenutek umiritve in napolnitve, čas za obnovo in poživitev.

Tu je nekaj konkretnih idej in korakov. Vsak človek je drugačen in ima drugačne potrebe, mislim pa, da ti bo dobro delo že, če se odločiš urediti samo eno od naštetih področij (mogoče tisto, na katerega sicer najprej pozabiš).

 

1. Privošči si tišino.

Čez leto se nam učiteljem (učiteljem instrumentov pa še bolj) nabira ogromno (predvsem slušnih) vtisov. Poslušamo učence, ko igrajo, poskušamo razbrati, kaj potrebujejo, poslušamo vodstvo šole, kolege, starše - in poskušamo krmariti med zahtevami in potrebami vseh vpletenih.

Vse to nas lahko utrudi in nam včasih preprečuje, da bi slišali še kaj drugega - sebe ali svoje najbližje.

Zato se mi zdi v tem času dobro poskrbeti za to, da si ušesa in glava malo odpočijejo od slušnih inputov in se večkrat prepustimo tišini.

(V tem smislu že nekaj časa razmišljam o tem, da bi se lotil meditacije, saj zadnje čase slišim veliko dobrega o njenih učinkih. Za zdaj še nisem zbral dovolj volje, je pa na seznamu.)

Tišino in mir nam kalijo tudi telefoni z neprestanimi obvestili o novih sporočilih, mailih in všečkih ter neskončno skrolanje po fotkah dogodivščin naših spletnih prijateljev. Tudi to vse utruja, krepi negativno samopodobo in slabi zmožnost koncentracije. Če se ti zdi, da te družabna omrežja izčrpavajo, pa se jim ne želiš popolnoma odpovedati, lahko razmisliš o nekakšni omejitvi svoje aktivnosti na spletu (si recimo določiš samo pol ure na dan po kosilu).

 

2. Naspi se.

Spanje je tako zelo pomembno, a najbrž najbolj podcenjeno. Čeprav sami vemo, kako se počutimo, ko spimo dve uri ali pet ali sedem.

Zame je dan čisto drug, če se pošteno naspim. Sem bolj umirjen, stvari me ne spravijo tako iz tira, bolje sem razpoložen in imam več volje za karkoli.

Zato je dobra ideja tudi poskusiti iti spat ob razumni uri.

 

3. Gibaj se (na svežem zraku).

Učitelji med letom načeloma veliko (preveč) sedimo. Zato si zdaj privošči več gibanja. To ne pomeni nujno organizirane vadbe ali tekov na dolge proge, pač pa vsakdanje naravno gibanje s čim več hoje in manj sedenja.

Tudi vreme tega letnega časa nam je precej naklonjeno, tako da nas sonce, toplota in voda kar vabijo na pustolovščine na prostem. Izkoristi to!

Jaz prisegam na hojo. Med sprehodi z vozičkom sem namreč ugotovil, da mi to preprosto, naravno, ritmično gibanje pomaga zbistriti misli - destilirati, oblikovati in jih povezovati med seboj.

 

4. Jej dobro.

Zdi se mi, da je za nas učitelje med šolskim letom kar izziv jesti redno in zdravo. Vsaj sam sem ugotovil, da mi urnik dela, ko začnem zgodaj popoldne in včasih učim brez prestanka do večera, otežuje zdravo prehranjevanje ob pametnih urah z dobro sestavljenimi in pripravljenimi obroki.

Velikokrat se mi tako zgodi, da končam kar na kakšnem sendviču in prigrizku iz avtomata, ups.

Med počitnicami si lahko torej končno vzamem dovolj časa za pripravo in uživanje res dobrih, kvalitetnih obrokov. Tudi ponudba zelenjave in sadja je zdaj na vrhuncu, tako da ni težko izbrati kaj po svojem okusu.

 

5. Poskrbi za svojega duha.

Poslušaj se. Ugotovi, kaj ti dviguje energijo. Je to druženje z družino ali prijatelji? Ali pa biti sam s sabo in si odpočiti v samoti in tišini. Mogoče ukvarjanje s hobiji, ki jim med letom ne nameniš dovolj pozornosti?

Lahko se lotiš tudi česa čisto novega, popolnoma nepovezanega s kitaro in glasbo.

To sploh ni slaba ideja in ti lahko da dve stvari:

a) Ustvarjalnost ne temelji samo na proizvajanju novega, ampak tudi na povezovanju že znanega. S spoznavanjem novih svetov si razširjamo obzorje in ustvarjamo možnosti za nove, sveže povezave in iztočnice tudi pri svojem delu.

b) Druga stvar pa je ostrenje empatije. Kot profesionalni glasbeniki se že dolgo ukvarjamo s kitaro in smo že kar malo pozabili, kako je biti začetnik. Ko se učimo nekaj novega, pa smo tudi mi spet začetniki, tako kot naši učenci. S tem dobimo boljši občutek za njihove frustracije in smo lahko z njimi bolj empatični in potrpežljivi.

Skratka, zdi se mi pomembno, da se ne zapremo samo v svoj kitarski svet, ampak doživljamo nove stvari in razširjamo obzorja. Iz tega lahko potem črpamo energijo in ideje, da ostajamo sveži pri svojem delu in imamo kaj povedati.

 

6. Vadi kitaro zase.

Mogoče čez leto zanemarjaš svoje vadenje. Zadaj si cilj, ki te ravno prav izziva. To te prebudi kot glasbenika, da ob rutinskem šolskem delu čez leto ne zaspiš.

 
Zdi se mi pomembno, da se ne zapremo samo v svoj kitarski svet, ampak doživljamo nove stvari in razširjamo obzorja. Iz tega lahko potem črpamo energijo in ideje, da ostajamo sveži pri svojem delu in imamo kaj povedati.
 

#2 PRIPRAVA NA NOVO ŠOLSKO LETO

Čez šolsko leto je tempo včasih zelo intenziven in ne dopušča predaha, zato sem ugotovil, da mi zelo pomaga, če se pripravim vnaprej. Sicer se mi lahko zgodi, da me prav kmalu povozi in samo še sproti gasim požar. Tega občutka sploh ne maram, zato moje priprave obvezno zajemajo naslednje korake.

 

1. Uredi delovni prostor v šoli in doma.

Po naravi sem kaot, ampak v učilnici ne prenesem nereda. Tako konec avgusta pregledam stanje učilnice: ugotovim, kaj je še uporabnega, česar ne bom potreboval, odstranim. Pregledam plakate na stenah, pripomočke, pisalni material ...

Uredim note po svoji logiki, da lahko hitro najdem, kar želim.

Pospravim tudi domačo delovno sobo. Znebim se balasta, s čimer sprostim tudi miselni prostor, ter začnem novo šolsko leto razbremenjen in lahkoten.

 

2. Razmisli o preteklem šolskem letu in opravi analizo.

Sem zadovoljen s potekom in rezulatati preteklega šolskega leta? Potrebuje moj pristop kaj drugačnega? Razmislim o vsakem učencu posebej in si zamislim njegovo pot skozi prihodnje šolsko leto. Potrebuje kaj posebnega? Kako lahko približava svoja jezika in izboljšava njegov učni proces?

 

3. Napiši letne priprave.

Glede na ugotovitve iz prejšnje točke poskusim izpolniti tudi formalne obveznosti, ki jih zahteva javna glasbena šola.

Napišem letne priprave, ki jih ne jemljem kot nujno zlo, ampak pripomoček, ki mi daje strukturo pri poučevanju. Razumem ga kot izhodišče in osnovo za pouk s sprotnimi variacijami.

V tem smislu se razgledam tudi po literaturi, ki je na voljo pri nas in v tujini. Preverim, ali je kaj novega in ali lahko s čim osvežim svoj pouk.

(Letos se že prav veselim uporabljati svoj učbenik, ki ga ravno končujem! Je zbirka materiala, ki sem ga nabral skozi leta in z njim poučeval, le da bo zdaj končno zbrano vse na kupu in na voljo tudi drugim učiteljem. Če te zanima, spremljaj moje maile.)

 

4. Naredi načrt skrbi zase.

Kot omenjeno zgoraj, nas lahko šolsko leto precej izčrpa, počitnice pa so dobra priložnost za obnovitev energije. A to ni dovolj. Če želimo zadovoljno in zdravo prekrmariti skozi celotno leto, moramo redno poskrbeti za otočke miru in počitka.

Poglej na skrb za svoje dobro počutje kot na skrb za rožo: treba jo je zalivati redno in po malem. Če jo vse leto zanemarjamo, je tudi enkratno izdatno namakanje ne bo rešilo.

Tako je tudi z nami. Celo najbolj poživljajoče počitnice nam ne bodo povrnile moči, če se čez leto zanemarjamo in ne poskrbimo vsaj za neko minimalno vzdrževanje.

Zato si je pametno narediti tudi enostaven načrt, kako poskrbeti za svoje dobro telesno in duševno stanje tudi med letom. In se potem redno zalivati :)

 
Skrb za dobro počutje je kot skrb za rožo: treba jo je zalivati redno in po malem. Če jo vse leto zanemarjamo, je tudi enkratno izdatno namakanje ne bo rešilo.
 

Kakšne so tvoje izkušnje? Se med počitnicami dovolj dobro regeneriraš ali pa si že prvi teden šole čisto zanič? Vesel bom, če deliš svoje izkušnje z nami v komentar spodaj. Gotovo lahko z njimi pomagaš še komu!


 

Si želiš brati še več takih vsebin?

Če še nisi, se vpiši spodaj in enkrat na mesec ti bom poslal nekaj finega direktno v tvoj nabiralnik.